صفحه ها
دسته
لینک برو بچ خودمون...!
دم دستی√↓←→↑√
لینکم در پارسی وبلاگ


بچتیم ؛داد؛کام
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 188894
تعداد نوشته ها : 85
تعداد نظرات : 161
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

 

يكي از پديده هاي پيچيده و چند بعدي جهان اقتصاد در قرن بيست و يكم مسأله هدايت و مديريت شركتهاست. اين امر از يك سو به تغيير و تحولات گسترده عصر حاضر و ناآرامي هاي ناشي از آن مربوط مي شود كه در يك چنين موقعيتي اهميت وجود يك مديريت كاردان و شايسته بيش از هر زمان ديگري احساس مي شود و از سوي ديگر با توجه به موج گسترده ادغام ها و تجزيه ها و همچنين با توجه به خيل شركتهاي تازه تأسيس و شركتهايي كه توسط هم رديفانشان بلعيده مي شوند، به مسأله موجوديت شركتها و حفظ استقلال شركتها مربوط مي شود و اين بدان معناست كه مديران در معرض يك آزمون بزرگ براي سنجش لياقت خود قرار دارند. در اين ميان يك نكته كاملاً مشهود است و آن هم اينكه الگوهاي كاريزماتيكي گذشته نيز بي ثمر و ناكارآمد گشته است. تغيير و تحول به تمامي عرصه ها رسوخ كرده است. اكنون ديگر شيوه رقابت دگرگون شده، مشاغل متحول گشته، سازمانها تغيير كرده و راه هاي كسب موفقيت شغلي عوض شده است و در پي اين همه تغيير و تحول طبيعي است كه مديران نيز متحول شده باشند. پرسشي كه اكنون با آن مواجهيم اين است: مدير بودن به چه معناست؟

 


 

اگر در پی یافتن نمونه کامل مدیران پیشرو عصر حاضر باشیم، بی اختیار متوجه نیروهای مدیریتی شرکتهای اینترنتی خواهیم شد. این شرکتها برای آنکه بتوانند در عرصه رقابت اینترنتی موفق عمل کرده و خود را با قوانین خاص حاکم بر آن وفق دهند، نیازمند ارائه تعریفی جدید از هنر مدیریت هستند. بدون شک شرکتهای فعال در دیگر عرصه های اقتصادی، برای اصلاح سریع ساختار مدیریتی خود، این چنین تحت فشار نیستند، هر چند که نباید این شرکتها را هم بی نیاز از طی کردن روند نوسازی دانست. در این راستا بهترین کار، بهره گیری از الگوهای مدیریتی و تجارب شرکتهای پیشروست.

روند نوسازی همیشه باید با ارائه بیلانی صادقانه از نقاط قوت و ضعف شرکت آغاز شود که مسئولیت انجام این کار نیز عهده نیروهای مدیریتی است. معیار اصلی این خودشناسی نیز نمودار ارزشهایی است که کادر مدیریت شرکت موجودیت خود را بدان وابسته است. در صدر این نمودار، «اعتماد به نفس» قرار دارد و در پی آن «تصمیم گیری»، «فروتنی» و «آمادگی قبول تغییر و تحول» قرار می گیرند. با توجه به این ارزشها، توصیفی که از وظایف جدید مدیریت ارائه می شود، از این قرار است:

یک مدیر باید این توانایی را داشته باشد که افراد تحت مدیریت خود را حتی تحت سخت ترین شرایط «مدیریت تغییر» به قبول رویارویی با چالشها وا دارد.

 ۱۰ قاعده برای مدیران

صراحت، انگیزه و آمادگی برای پذیرش تغییر و تحول

۱- یک مدیر باید هم متکی به نفس و هم فروتن باشد: او نباید فقط به فکر افزایش قدرت و توانایی خود باشد، بلکه باید در راه افزایش توان همکارانش هم تلاش کنند.

۲- یک مدیر، فردی با «اصالت» است: او به خود اعتقاد دارد و از این رو همکارانش نیز به وی اعتقاد دارند.

۳- یک مدیر، یک شنونده خوب است: او نسبت به آنچه همکارانش می اندیشیند کنجکاو است و به هیچ وجه معتقد نیست که به تنهایی می تواند همه کارها را به درستی انجام دهد.

۴- یک مدیر هرگز از بسیج همکاران خود خسته نمی شود: او دائماً اهداف خود و همکارانش را در سطحی متعالی تر قرار می دهد و این کار را از طریق ارزیابی دقیق میزان تاثیرپذیری آنها و تقویت قوه استقامت و پایداریشان انجام می دهد.

۵- یک مدیر، مسیر و جهت گیری شرکت را مشخص می کند: برای این کار به طرح پرسش های صحیح و دقیق می پردازد و به هیچ وجه بر این امر اصرار نمی کند که لزوماً خودش قادر به یافتن صحیح است.

۶- یک مدیر، همکاران خود را از در افتادن در دام تصورات و عملکرد اشتباه مصون نگه می دارد و آنها را مدام به جهان واقعیات رهنمون می سازد. در این راستا او هرگز فراموش نمی کند که همکارانش بیشتر ترجیح می دهند از دست زدن به تغییر و تحول معاف شوند تا برای آن بسیج گردند.

۷- یک مدیر به طور فعال در روند تغییر و تحول مشارکت می کند. اما در عین حال از ارزشهای بنیادین و اصلی شرکت دفاع می کند بی آنکه به هویت شرکت لطمه ای وارد شود.

۸- یک مدیر برای همکارانش یک فرد نمونه و الگوست. او در کانون توجهات قرار دارد زیرا می تواند با کوچکترین اشارات بیشترین پیامها را منتقل کند.

۹- یک مدیر صرفاً به انتقاد از اشتباه های همکارانش نمی پردازد، بلکه از این اشتباهات درس می گیرند و در برابر تجربه اندوزی موضعی مثبت اتخاذ می کند.

۱۰- یک مدیر، مدیران دیگری ترتبیت می کند. زیرا می داند که با توجه به تغییر و تحولات، و همچنین رقابت شدید در بازار کار، آن گروهی برنده است که بهترین کادر مدیریت را دارد.

 

 

منبع: http://iiiii.ir  

 

دسته ها : اجتماعي!
سه شنبه دوم 7 1392
X