صفحه ها
دسته
لینک برو بچ خودمون...!
دم دستی√↓←→↑√
لینکم در پارسی وبلاگ


بچتیم ؛داد؛کام
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 191242
تعداد نوشته ها : 85
تعداد نظرات : 161
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

بر سردر سینما پارچه ای جدید می زنند که نشان دهند فیلم جدیدی اکران شده است. کلی نام جدید با عکس های جدیدتر در کنار آن نصب می کنند و بر روی آن ها می نویسند جذاب ترین فیلم سال...به امید دیدن یک داستان جذاب و جدید و رقم زدن یک خاطره نو حاصل از دیدن فیلم، بلیط می خرید و تمام سختی هایی که سالن سینماهای ماقبل تاریخ ما از خرابی صندلی، صدا، نور و احتمالا پارگی فیلم...! به شما هدیه می کند تحمل می کنید تا در آخر بتوانید یک فیلم "جدید" ببینید.

 

در آغاز فیلم همه چیز طبیعی است. بازیگران و شروع فیلم همان است که بر روی سر در سینما دیدید اما خیلی معطل نمی مانید تا چهره شما جذاب ترین فیلم روی زمین شود. چراکه خیلی زود می فهمید فیلم جدید با بازیگران جدید دقیقا از روی همان سناریوی فیلم اکران شده قبلی ساخته شده است که شما همین مصائب را برای دیدنش تحمل کرده بودید! احتمالا همان اولین باری که این اتفاق برای شما رخ می دهد آنقدر عصبانی می شوید که دیگر به خاطر این فریب قول می دهید پایتان را در آن سینمای کوفتی نگذارید. اما اگر بدانید اتفاقی از این دست نزدیک به پنج بار متوالی برایتان رخ داده است چقدر احساس مغبون شدن می کنید؟...همه کسانی که برای دربی این هفته تهران سر و دست شکستند و وعده دیدن آن را با شور و حرارت خاصی به یکدیگر می دادند دقیقا جزو همان کسانی قرار می گیرند که پنج بار متوالی برای دیدن یک فیلم با سناریوی تکراری اما با پنج اکران متوالی مغبون شده اند. سناریویی که دیگر کاملا در حافظه همه مانده است و بعید نیست که در آینده همه بخواهند با کپی برداری از آن هنر نویسندگی خود را نشان دهند. یک فیلم نود دقیقه ای که 45 دقیقه اول آن آنقدر بی روح و کسل کننده است که خمیازه را چاشنی خود می کند. نقطه اوج فیلم از دقیقه 65 به بعد شروع می شود و سرانجام در آخرین لحظات به نهایت خود می رسد و دو قهرمان اصلی فیلم همانند فیلم های فارسی اجازه نمی دهند تماشاگران با سرافکندگی سالن سینما را ترک کنند و در نهایت با در آغوش کشیدن هم به نوعی پایان خوشی را برای فیلم رقم می زنند... شاید برای دوره هایی از زمان دیدن این دسته از فیلم ها لازم باشد اما اگر قرار باشد همیشه از این دست فیلم به خوردت دهند باید از اکران بعدی برای پس دادن نتیجه فیلم آن هم در کوتاه ترین زمان ممکن یک کیسه نایلونی به همراه داشته باشی! حالتی که تقریبا همه تماشاگران دربی بعد از اتمام بازی به آن رسیده بودند. 

امکان نداشت یک هوادار استقلال را پیدا کنی که بعد از گل مجتبی جباری اطمینان کامل برای پیروزی تیمش داشته باشد. همیشه پرسپولیسی ها عادت داشتند بعد از دریافت اولین گل از سوی رقیب سنتی آماج حمله های اس ام اسی طرفداران رقیب قرار بگیرند اما بعد از گل جباری هیچ اسم ام اسی به دست آن ها نمی رسد چراکه همان قدر که آن ها مطمئن هستند از دقیقه 85 به بعد اتفاقی رخ می دهد استقلالی ها نیز به آن اطمینان دارند. اصلا اگر دست علیزاده در آن لحظه بلند نمی شد شاید یک پای دیگر از غیب می آمد و گل مساوی را می زد چون سناریوی بازی اینگونه نوشته شده است! سناریوی که در ضمیر نا خود آگاه تماشاگر، بازیکن و مربی هر دو تیم جای گرفته است و تلاش همه بر این قرار گرفته است که کوچکترین تخطی از آن نداشته باشد تا احتمالا نویسنده آن با این پافشاری در نهایت جزو کاندیدهای اسکار بخش سناریو نویسی هم قرار بگیرد. و چه زیبا نقش آفرینی می کنند 22 بازیگری که باز هم می گوییم این سناریو را ملکه ذهن خود می کنند تا احتمالا اسکار مشترکی هم برای آن ها در نظر گرفته شود...! اگر سوالتان این است که کی می توانید به سینما بروید و فیلم تکراری نبینید شاید زمانی که کارگردانی جدید در پس پرده این سینما قرار بگیرد!  

پی نوشت: در پایان بازی بعد از آنکه مشخص شد که دو تیم به پنجمین تساوی متوالی رسیده اند وقتی در لفافه از علی کریمی پرسیده شد که " باز هم دو ایم به تساوی رسیدند , آیا این عجیب نیست؟ " ...علی کریمی در پاسخ به صورت کاملا شفاف عنوان کرد که " اگر منظورتان این است که این نتایج به ما دیکته می شود و این نتیجه ها از پیش تعیین شده و سیاسی است , باید به تمام آنها که چنین افکار متوهمی دارند بگویم که اگر مسوولی به ما چنین دیکته ای می کند , این چه کاریست که همیشه بازیها را با تساوی به پایان برسانند؟ خب اگر اینطور بود آنها باید می گفتند که یک بازی استقلال ببرد و یک بازی پرسپولیس و یا به صورت غیرمنظم این اتفاق می افتاد تا لااقل تماشاچیان دو تیم یکی در میان خوشحال به خانه بروند " ! 

آنچه در این مطلب عنوان شد بیشتر به این نکته اشاره داشت که تفکر ترس از باختی که در ذهن مدیران عامل , مربیان و به تبع آنها بازیکنان ملکه شده است , کار را به اینجا رسانده که در عمل دو تیم تقریبا به صورت کامل یا دست به یک بازی محتاطانه بزنند .و چنانچه در این بین یکی از دو تیم هم بر اثر اشتباه حریف به گلی برسد , چنان در لاک دفاعی فرو می رود و از طرف دیگر تیم بازنده هم بر اثر همان تفکرات ملکه شده و منطبق بر احساس تازه متوجه می شود که بازی را از کف داده و در صدد جبران بر می آید که در این کشاکش با بروز اشتباهات حاصله از دفاع مطلق تیم پیش افتاده نهایتا نتیجه ای جز تساوی از کار در نخواهد آمد. 

باید به امثال آقای مرفاوی که با علیزاده بابت آن اشتباه درگیری لفظی پیدا می کند( که با توجه به در خفا بودن این قضیه که البته نهایتا رسانه ای شد , خود دلیلی بر عدم وجود تفکر آمرانه جهت اجبار دو تیم جهت کسب نتیجه مساوی است) گفت که آقای مربی , به جای آنکه پس از بازی به چنین رفتار ناپسندی دست بزنید , سع کنید در خود بازی دست از آن تفکرات محتاطانه بردارید تا تماشاگر دیدار از دست این کارگردانیهای امال شما مغبون از تماشا دیدار نباشند.

این مطلبو با اجازه از یه سایت کوپی کردم  به نظر خودم همچنین چیزی غیره محاله نتیجه رو برای تو تیم دیکته کنن و بازیکنا فقط ماموره انجام دستور بشن این تساوی که باز به نظر خودم برنده اصلی قرمز بود

هیچ ربطی به سیاست نداشته  در صورتی که ما زبون بعضی از آدمایی که دورو برمون میپلکن چرت و پرتای این جوری رو میشنویم

و نتیجه کاملا طبیعی بوده.... 

دسته ها : فقط قرمز!!!
شنبه بیست و ششم 11 1387
X